Otto: ILPO on talon seinässä meillä  
 
Mikä ettei sellaisen halpispumpun voisi autoonkin....toinen pumppu kyllä tulee meille taloonkin vielä, ehkä kolmaskin.  Sitten voikin laittaa öljynpolttolaitteet museoon.
Setraa on taas korjattu koko viikko....hidasta hommaa se käytävän alaisten palkkien korjailu.  Ei uskalla rälläkällä laulattaa ihan huoletta, kun vieressä kulkee sähköä, öljyä, vettä ja ilmaa  
 
Kyllä olen kironnut sitä muovimassaa korissa ja palkeissa, ei tahdo tulla hitsaamisesta mitään jos ei sitä poista, kuten täälläkin jo kokeneemmat on todenneet.
Hitsaamisesta tulikin mieleen: mulla kun oli Messerin vuokrapullo, se saksalainen firma, jonka toiminnot AGA osti Suomessa.
Se piti palauttaa takaisin, tuli kirjekin Tammikuussa, no ei hätää, Helmikuu oli vielä aikaa.  Palautus tuli sikäli hankalaan aikaan, kun oli hommat kesken ja pullossa vielä 200 bar tavaraa sisällä, se kun oli 300 bar pullo.  Ajattelin että ehtiihän sen vielä kuun lopussa.
No annas olla; tulikin kirje tossa pari viikkoa sitten, jossa tarjosivat 
täyttä AGAn pulloa tilalle palautuksen yhteydessä 
veloituksetta elikkä niinkuin ilimatteeksi  
 
Maaliskuussa tämä piti sitten viimeistään hoitaa, Huhtikuussa sama homma olisi sitten kääntynyt niin, että olisin joutunut ,maksamaan 130 egeä + alvi, lisäksi uusi täysi vuokrapullon hinta päälle 
 
Kun palautin Messerin pullon niin tuli vielä mittareiden uusintakin eteen, kun ne oli 300 barin pullolle tarkoitettu, tilalle sitten AGAn mittarit ja 3 vuotta vanhoista Harrisin mittareista sai vielä sen verran hyvitystä vaihdossa että AGAt jäi maksamaan noin puolet normaalihinnasta.
Koko vaihtohomma tuli siis yllättävän edulliseksi.  Lisäksi ihmettelin, että onko AGAn kaasu parempaa (tosin sama seossuhde kuin Messerillä) vai onko meikäläinen vihdoin oppinut hitsaamaan  
 
Voihan olla, että säädöt vaan kerrankin sattui kohdilleen ja tein valmisteluhommat huolellisemmin eli muovipinnan ja ruosteen poiston.
Lisäksi pitää olla tosi varovainen hitsatessa; lattian alla on muovia ja vaneria, lisäksi solumuovia äänieristeenä ja dieseltankki heti siinä pellin takana  
 
Sammuttimen pidin vieressä kaiken varalta, aina välillä piti kuunnella ja haistella, että joko palaa!  
 
Penkkejä siirsin pois työskentelyn tieltä, onneksi niissä on järkevä kiinnityssysteemi.
Rakennusmuovilla suojasin penkit likaantumiselta, rälläkkä lennättää ruostepölyä ja metallihiukkasia uskomattoman tehokkaasti.
Silti on edessä perusteellinen siivous, vaikka hommat on lattian alla.  Jos lattialuukkuja ei olisi, niin koko homma olisi jäänyt haaveeksi.
Huomenna jos malttaisi pitää välipäivän...kiirehän ei enää ole, kun varsinainen katsastusaika meni tänään umpeen   
 
Hyvää kevättä kuitenkin kaikille
 
			
			
									
									Nippanappa niukinnaukin.....rima heiluu, muttei putoakaan.