Jarruista kysymys,,

Ajoneuvon alustan teknisiset jutut, huoltovinkkejä jne.
kuoppaukko
Rattimajuri
Viestit: 168
Liittynyt: 07 Joulu 2006 11:57
Paikkakunta: Haapajarvi

Jarruista kysymys,,

Viesti Kirjoittaja kuoppaukko »

Scania 86S:n jarrujarjestelmassa on jaatymisenestoon tarkoitettu nesteen syottolaite (ilmeisesti tenttua??). Kurkkasin kerran sailioon, aine ei tentulta nayttanyt (haiskahti kyllakin) vaan oli kovasti harmaata ja jotensakin sakeahkoa. Olisiko kellaan kokemusta mokomasta vempaimesta?? Linkkia tarkempiin kuvauksiin laitteen toiminnasta?? Pitaisiko sita huoltaa?? Vaihtaa nesteita tms??? Paasisikohan kompuran (jos vaikka olisi siina vikaa) kautta oljya sinne sekaan muuttamaan nesteen varia ja nakoa???
Alussa oli tie, kuoppaukko ja Scania BF86S/Lahti31.
Pzz

Viesti Kirjoittaja Pzz »

Tuo aine on varmaankin laitekohtaista, omassa työautossa on tenua järjestelmässä, mutta projekti autoni sisu taasen haluaisi 50% vettä 50%pakkasnestettä, Tosiaankaan siellä ei pitäisi olla harmatta mössöä, parempi melkein että tyhjennät järjestelmän ennen uuden laittamista.

tärkeintä on että aine mitä lisäät on pakkasen kestävää, ei varmaan ole suurta käytännln eroa.
Avatar
Bussiton
Vapaaherra
Viestit: 2400
Liittynyt: 18 Loka 2005 09:54
Location: Jokela
Member id: 015
Paikkakunta: Jokela

Viesti Kirjoittaja Bussiton »

Joo toi kuulostaa siltä et putsaus kannattaa kylläkin tehä :wink: on varmaan seissyt jonkin aikaa :?
Avatar
Tare
Kokenut kuljettaja
Viestit: 104
Liittynyt: 09 Syys 2006 21:50
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Tare »

Tenttu harmaantuu joutuessaan veden kans kosketuksiin,ja hölskyttely auttaa asiaa(autohan heiluu yleensä ajaessa). Vesi varmaan sitä kondessio vettä, kaada pois huuhtele ja uutta tilalle. Jos tenttukupeissanne on ilmaruuvi niin jättäkää hiukka auki et saa korvausilmaa, saattaa toki uudemmissa olla sellainen alipaineventtiilikin jota ei tarvii aukoa.
Volvo B-57, wiima M 302 vm-82.
kuoppaukko
Rattimajuri
Viestit: 168
Liittynyt: 07 Joulu 2006 11:57
Paikkakunta: Haapajarvi

Viesti Kirjoittaja kuoppaukko »

Kiitokse kommenteista,,Hyva homma,, Pannanpas putsaten ja uudet litkut tilalle,, Pitanee maistamalla varmistaa etta menee oikeaa ainetta tilalle :D

Mukavaa ja tapahtumarikasta Uutta Vuotta 2007!!! Onnettomuusvapaita kilometreja!!!
Tekniset ongelmathan ovat taman harrastuksen suola- niita kohtuullinen maara!!
Alussa oli tie, kuoppaukko ja Scania BF86S/Lahti31.
motoku
Ajoneuvos
Viestit: 623
Liittynyt: 25 Joulu 2006 22:33
Truck: scania k114 carrus
Location: uusimaa

Viesti Kirjoittaja motoku »

se harmaa paska on kompuran männänrenkaiden välistä tullutta öljyä ja ilmankosteusvettä sekaisin. sen määrästä ja väristä voi tarkkailla kompuran kuntoa. jos sitä kuohaa alkaa olla märkäsäiliössä (eli ensimmäisessä ilmasäiliössä) "joka pysähdyksessä" ja sävy on jo "öljymäistä" on aika suunnitella uutta happiprässiä :lol: :lol:
Vastaa Viestiin