Kotiin selvittiin aivan hyvin

Ei annettu nelosvaihteen häiritä lomaa
Turusta ajeltiin Raippaluotoon yöksi ja sieltä Kälviälle sukulaisille toiseksi yöksi. Menihän se aika hyvin kunhan ei tarvinnut traktoreita ohittaa

nimittäin kolmosella ei kulje niin kovaa että ohi ehtisi eikä viitosella jaksa vetää neljästäkympistä yhtään. Mitään ylimääräistä ei ollut muiden vaihteiden käytössä. Arvelinkin että jos vielä jonkun reissun kävis aivan riskillä ennenkuin alkaa laatikkoremonttiin. Täytyy nyt kuitenkin alkaa kattelemaan sopivaa laatikkoa ensin. Vaikuttaa siltä että tulee reissu Paimelaan lähiaikoina, en olekaan siellä vielä koskaan käynyt. Mukaan tarttis vähän yhtä ja toista, paras mennä paikan päälle, käyn muutenkin viikottain 50km päässä sieltä.
Tuo automaatti voisi olla kustannustehokkain ratkaisu. Jos laittas manuaalin, pitäisi ainakin kytkinremontti ensin tehdä ja vaihdetankoteline rustata tiiviimpään kasaan, sekä varmaan jotain tasapainotusta kytkimeen/vauhtipyörään myös, tahtoo olla noita ylimääräisiä tutinoita yhä... vaihteensiirtäjä romisee tyhjäkäynnillä eikä kaikki pykälät mene pakkasella päälle kunnolla. Kaikista noista pääsis kun muuttais automaatille, purkas vaan vanhat romut pois ja roskiin.
Mutta eipä vieläkään välille jättänyt Volvo vaikka yhdeltä kulkurilta reissun aikana hinausliinan sainkin, vähän kyllä arvelutti liinaa ottaa, pian saattaa tarvita sitä jos ottaa
