Sivu 1/1

rivipumpun ilmaus

Lähetetty: 23 Loka 2007 11:33
Kirjoittaja janze
juu että tämmönen ongelma. eli mun bussing-65 imas ilmat tossa kalajoen tienoilla ja ny en saa poistettua ilmoja milhään eli kyseessä ois rivipumppu ja nafta tulee filtterille ja käsipumpulle asti mut ei enään ruiskuputkille eli ny ois neuvot tarpeen

Re: rivipumpun ilmaus

Lähetetty: 23 Loka 2007 17:59
Kirjoittaja Teiden Ritari
Suuttimen juuresta ruiskuputken mutteria vähän auki ja kaveri starttaa samalla. Mutteri kiinni kun alkaa ainetta roiskumaan välistä. Ennen kuin kaveri lopettaa starttaamisen. Toista sama joka pytylle yksi kerrallaan. Joissain punpuissa voi itsessäänkin olla ilmausruuveja, ihan sattumalta Büssing ei ole minulle tuttu joten siitä en ole varma. Useimmat vehkeet ilmaantuu suuttimen putkistakin kyllä. Jos soppa ei ala roiskumaan niin jostain päässee ilmaa vuotamaan väliin.

Re: rivipumpun ilmaus

Lähetetty: 02 Marras 2007 21:18
Kirjoittaja Puu Tiainen
Helpoiten ilmaaminen onnistuu avaalla ensiksi paluuputken liitäntä pumpusta ja käsipumpulla pumpataan kunnes ilmat on pois. Sitten kaikki suutiputket pikkasen auki suuttimien päästä ja startataan kunnes jokaisesta suutinputkesta tulee kunnolla ainetta.
Jotkut EDC-koneet on pirun vaikeita ilmata, saa valuttaa naftaa reilusti ennen kun starttaa.