Sivu 1/1

Ilmaletkut

Lähetetty: 07 Loka 2012 18:12
Kirjoittaja Bamse
Volvo B9 ilmaletkut, jotka ovat samassa tilassa kuin Stroco, alkavat hiljalleen lahota, tai pehmetä, letkuun tulee poikittaishalkeama, ja vuoto on tietenkin kova.
Vika tulee aina kiusallisessa paikassa, viimeksi venäjän tullissa, onneksi vika ei lukitse jarruja, mutta suhina on kova. Letkun haljetessa vauhdissa, ovi laskeutuu ja suhina on melkoinen. Tuleepahan uusittua pätkä kerrallaan, kun ei ole "aikaa" vaihtaa letkua.

Re: Ilmaletkut

Lähetetty: 08 Loka 2012 13:55
Kirjoittaja Reddewil
Laita nylonia tilalle, niin ei tarvii enää ikinä kajota ;)

Re: Ilmaletkut

Lähetetty: 08 Loka 2012 15:20
Kirjoittaja Berkhof
Ei tuo Nylonikaan ikuista ole.. Minun vehkeessä osa muoviputkista rapsahtaa taittamalla poikki.
Lienee ollut "halvempaa" laatua. Muovin pehmennysaineet ilmeisesti ajan myötä haihtuneet.
En silti laittaisi kumiletkua kuin välttämättömiin ja teräs putkea en mihinkään.

Re: Ilmaletkut

Lähetetty: 09 Loka 2012 08:42
Kirjoittaja Reddewil
Äläpä Berkhof taittele vehkeitäs ;) Oliko putki mustaa vai minkä väristä? Jos en väärin muista, niin tuota mustaakin on paria eri plaatua (öljyn,lämmön jne. kestävyys?). Hyvin kiinnitettynä kestää varmasti sen minkä rautaputki, kun ei sekään 20v vanhana paljon taittelua kestä =D