Sivu 1/1

Kokemusta nightlineristä?

Lähetetty: 04 Elo 2019 08:37
Kirjoittaja Parkk1n
Terve vaan kaikille kahjoille.

Olen suunnitellut liittyväni hulluihin asianmukaisella kalustolla, vielä en ole löytänyt mieleistä valmista taikka riittävän suurta aihiota suunnitelmien toteuttamiseen.
Nyt tuli vastaan ensimäinen varteenotettava vaihtoehto
https://www.truckscout24.de/search/ger/ ... ice_type=1
Onkohan tällaisessa potentiaalia autossa lomailuun? Ottaisin mielelläni vastaan hyviä ja huonoja puolia.

Re: Kokemusta nightlineristä?

Lähetetty: 04 Elo 2019 10:42
Kirjoittaja setrailija
Moro
Jos vain kortti riittää pitämään linja-autona, ja olisin autoton niin Hampurissa oisin jo menossa hakemaan. Kauppana pidän yhtenä luotettavimpina ei myy huonoja autoja. pituus on vain laivoilla aika hinnakas. Elämä on.

Re: Kokemusta nightlineristä?

Lähetetty: 04 Elo 2019 19:17
Kirjoittaja aufundavon
Hei, Nightliner on saatavana myös kahdella akselilla ja 12–13 metriä.
https://www.truckscout24.de/search/ger/ ... ice_type=1
https://www.truckscout24.de/search/ger/ ... ice_type=1

Pitäisikö sen olla 12 metriä pitkää, Setra 228DT?
https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/deta ... AsArray=KW

Re: Kokemusta nightlineristä?

Lähetetty: 04 Elo 2019 21:18
Kirjoittaja Rosvolinna
Kannattaa katsoa aihio Scanian tai Volvon tekniikalla. Löytyy varapalikkaa pienemmällä hinnalla ja romikset ovat täynnä reaktiotankoja ja sähköaskeja ilman uutta kotia.

2-kerroksiset ovat mielestäni kaksi porraskäytävää ja matala yläkerta. Paremman sohva-auton saat johonkin normituristiautoon ja jää vielä isot ruuma tai takatavaratilat.

Re: Kokemusta nightlineristä?

Lähetetty: 05 Elo 2019 10:41
Kirjoittaja pelti
Neoplanista on itellä hyviä kokemuksia. Ja toi Scania/Volvo vs. Mersu/Man on täällä Suomessa erittäin hyvä optio.