100km/h ja eturengas puhkesi

Yleiset tai muut asiat, joille ei ole omaa osastoa
diesel
Kippari
Viestit: 52
Liittynyt: 16 Tammi 2007 18:59
Paikkakunta: tyrvää

100km/h ja eturengas puhkesi

Viesti Kirjoittaja diesel »

Oli viikonloppuna mielenkiintoinen kokemus :shock:

Pitkä loiva alamäki ja kuljettajanpuoleinen eturengas räjähti.
Oli siinä vähän aikaa kova työ pitää linjuri edes kahdella ajokaistalla.

Onneksi vastaan ei tullut ketään.

Aika outoa miksi rengas voi edes puhjeta kun se oli lähes uusi Michelin (ei pinnattu)
-mitään jälkeä siinä ei ollut miksi se olisi voinut niin räjähtää.

Vararengas ei tietenkään ollut mukana ja siinä sitten mietin mitä nyt teen. (Sunnuntai ja kello jo yli 22.00)
Tosin jos olisi ollut niin käsi on senverran kipeä ollut vähän aikaa, että ei sillä olisi sitä vaihdettukaan.

Soitin hinauspalveluun ja sieltä ystävällinen kaveri lupasi tulla auttamaan.
Hän antoi oman vararengaansa linjuriin ja saatiin matka jatkumaan.
Nosti hienosti koko linjurin etupään ilmaan hinurillaan.

Eilen aloin sitten tutkimaan, että onko vakuutukseni kunnossa tälläisten varalle.
No tietenkin oli niin, että erikoisutoon ei saa autopalveluvakuutusta.

Oletteko muut tarkistaneet vakuutuspapereistanne kuuluuko hinauspalvelu vakuutukseen.
-veritaksesta väittivät että ei edes saa sitä ja tässä vielä heidän vastaus siihen.
Valitettavasti hinauspalvelua ei korvata bussien (eikä muiden erikoisautojen) tariffissa. Sitä ei pysty ottamaan vakuutukseen edes lisäturvana lisämaksusta.

Nyt sitten odotellaan laskua 8)
Avatar
only4pro
Vapaaherra
Viestit: 1859
Liittynyt: 01 Heinä 2007 19:03
Truck: Volvo B58 Falcon 430
Location: Loviisa

Re: 100km/h ja eturengas puhkesi

Viesti Kirjoittaja only4pro »

Kysele sieltä mistä ostit sen renkaan, jos ne tulee jotain vastaan. Voihan olla että Michelin korvaa jotain??
Tilausajot luotettavasti ja nykyaikaisella kalustolla.

www.charternyholm.fi
Avatar
Jone
Kansleri
Viestit: 1074
Liittynyt: 03 Helmi 2005 14:10
Truck: Fiat Ducato 2.8 JTD
Location: Pohjois-Karjala

Re: 100km/h ja eturengas puhkesi

Viesti Kirjoittaja Jone »

Meillä on täällä monta joilla auto on iso mutta paperilla se on henkilöauto M1 jota myöten ne vakuutusehdot tulisi kaiketi lukea niistä "sarakkeista"
Avatar
KajNyy1
Vapaaherra
Viestit: 2415
Liittynyt: 08 Maalis 2007 21:23
Truck: B10M, Ajokki 7000
Location: (Algarve Portugal)talvella
Member id: 061
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: 100km/h ja eturengas puhkesi

Viesti Kirjoittaja KajNyy1 »

Minulla vanha -70 luvulta oleva TeVa = nykyisin IF jossa etuna hinauspalvelu ilman paino- ja ikärajoitusta. Samoin tuulilasivakuutus ilman että syö boonuksia ja minulle tärkeä ominaisuus että omavastuu on koko Euroopassa sama kuin Suomessa. :D

Ikävä kyllä näitä vakuutuksia ei enään myydä :cry:
KajNyy1
B10M runkono 65, Ajokki 7000 vm -80
https://picasaweb.google.com/108494370080971186320
Skype: kajnyyssonen
Avatar
pupetti
Rattimajuri
Viestit: 230
Liittynyt: 04 Joulu 2007 16:25
Truck: mercedes-benz
Location: Vaasa/ muu suomi

Re: 100km/h ja eturengas puhkesi

Viesti Kirjoittaja pupetti »

Juu, eipä sitä täydellistä vakkuutusta saa tuohon meijänkään vehkeeseen, vaikka onkin huomattavasti pienempi ja kevyempi.

Tein sellasen tarjous kyselykierroksen eri vak.yhtiöissä ja päädyimme nordeaan, saatuamme sieltä parhaimman tarjouksen keskittämisestä.

Mutta tuon kulkineen kanssa oli joka yhtiössä vastauksena melkein joka paikassa se että kun se on niin vanha, niin eivät tahtoneet sille myöntää kun liik.vakuutuksen,
pahiten vastasivat fenniasta jossa eivät myönnä minun nimiini vakuutusta laisinkaan, ei sen puoleen ei kyllä saa kukaan muukaan meistä jotka käyttävät samaa sukunimeä.

Tämäkin asia juontaa yli kymmenen vuoden taakse jolloin ko. yhtiö hävisi erään korvaus asian, ja joutuivat makselemaan sitten korvauksia sekä minulle että äidilleni, joka meinasi menettää asian takia mielenterveytensä.

Kyseessä oli kolari jonka aiheutti vastaan tullut kuppia kallistellut suuren yhtiön johtaja, nyt jo edesmennyt.

Mutta se on olutta mikä on mennyttä, tapasi eräs työkaveri aikoinaan sanoa työnantajallemme, hänen kysyessään edellisen päivän aikaansaannoksistamme.

Ja taitaa olla niin että kun tuo eu:n komissio on päättänyt että niitä vanhoja autoja ei pitäisi enää olla liikenteessä, niin kun eivät pysty kansallisia lakeja muuttamaan keksivät sitten jotakin joka hankaloittaa matkailua, varsinkin sellaisilla kulkineilla jotka on joko itse tehtyjä tai siihen verrattavissa, esimerkkinä juuri linja-autot.

Mutta kyllähän ne loppukädessä sitten voiton jotenkin kalastelevat, ne vakuutusyhtiöt meinaan, kyllä niin kierosti sääntöjään kirjoittelevat että ovat itsekkin ymmällään, ja riippuen henkilöstä keneltä kysyy, saa aina eri vastauksen, sen olen tullut huomaamaan tässä kevään aikana, sairasloma korvausten päätöstä odotellessa.

Kesäisin terveisin:pupetti
Skype: pupetti8
Mersu on hyvä myyränpelättimenäkin.
diesel
Kippari
Viestit: 52
Liittynyt: 16 Tammi 2007 18:59
Paikkakunta: tyrvää

Re: 100km/h ja eturengas puhkesi

Viesti Kirjoittaja diesel »

On se silti outoa, että kun on kuorma-auto, mutta maininta erikoisajoneuvo niin vakuutus on eriluokkaa kuin muissa.

Jos siinä lukisi pelkkä kuorma-auto niin silloin siinä ei olisi mitään ongelmaa, näin sano vakuutusyhtiö.
Avatar
pupetti
Rattimajuri
Viestit: 230
Liittynyt: 04 Joulu 2007 16:25
Truck: mercedes-benz
Location: Vaasa/ muu suomi

Re: 100km/h ja eturengas puhkesi

Viesti Kirjoittaja pupetti »

Juurikin näin. Meillä lukee otteessa asunto/erikois auto, ja tässä järjestyksessä joten kyselin sitten sen asunto auton mukaan, mutta toppi tuli kun kuulivat vuosimallin, joka on -74.

Parista yhtiöstä eivät ole nähneet tarpeelliseksi edes vastata.
Mutta on se kumma kun köyhän vähäiset rahat eivät kelpaa vakuutus yhtiöille vakuuttamisen muodossa, vahingon sattuessa kyllä kelpaa omavastuun muodossa kyllä, ja onneksi ei ole ollut tarvista taistella syyllisenä osapuolena vakuutus yhtiötä/yhtiöitä vastaan moneen vuoteen.

Viimeisin on kun vak.yhtiö nimesi suoralta kädeeltä syylliseksi, kun toinen peruutti parkkipaikalla kylkeen, eikä omassa autossa ollut ketään. Livisti vielä paikalta, mutta onneksi oli eräs joka näki koko tapahtuman, mutta kuulusteluissa ei myöntänyt olleensa koko paikkakunnalla, ennenkuin poliisi katseli tapahtumapaikan valvonta nauhoja, ja vielä oikeudessa yritti vierittää syytä minun tai vaimoni harteille josta oli lopputuloksena oikeuden halventaminen ja tuomio sen mukainen, ja hävinnen osapuolen vakuutusyhtiön tuomiminen maksamaan kaikki korjauksesta aiheutuneet kulut + oik.käyntikulut.

Ehdin sitten vaihtaa autoakin ennekuin korvaukset tipahtvat tilille puolitoista vuotta myöhemmin, mutta tulivat kuitenkin, tosin kauhean vinkumisen kanssa.

Mutta tutkimattomat ovat vakuutusyhtiöitten virkailijoiden ajatukset, ja vielä tutkimattomampia ovat heidän tekemät päätökset.
Skype: pupetti8
Mersu on hyvä myyränpelättimenäkin.
Avatar
Bussiton
Vapaaherra
Viestit: 2400
Liittynyt: 18 Loka 2005 09:54
Location: Jokela
Member id: 015
Paikkakunta: Jokela

Re: 100km/h ja eturengas puhkesi

Viesti Kirjoittaja Bussiton »

Joo on nuo vakuutusyhtiöt loppujen lopuksi tosi ärsyttäviä laitoksia :evil: kyllä niille raha kelpaa mutta jos pitäis jotain saada niin ei sit millään haluttas maksaa :twisted: mitenköhän on näin euroopan yhdentyessä joskohan vois kohta vakuuttaa jossain muussa maassa autonsa :wink: esim. tollasen konepyörän liikennevakuutus kun mulla on , niin Saksanmaalla maksaa vuosi reilun 100€ :shock: täällä 50% boonuksilla n. 350€ :shock: :roll:
Volvo B10M(THD101GD)/Ajokki Royal-90, Scania K113/Carrus Star 602-95
Avatar
pupetti
Rattimajuri
Viestit: 230
Liittynyt: 04 Joulu 2007 16:25
Truck: mercedes-benz
Location: Vaasa/ muu suomi

Re: 100km/h ja eturengas puhkesi

Viesti Kirjoittaja pupetti »

Sepä olisi kiva tietää.
Itellä vaan ei aika riitä tuotakaan homma selvittämään, kun välillä tuntuu siltä jotta on muutakin hukassa ku työkalut.
Ne kuitenki aina löytää, mutta muuten on välillä sellanen tunne että on "pallo" enemmän kun "hukassa", lähinnä totaalisen kateissa.

Mutta oishan se kiva yrittää lukea esmes näitä uusien itä-euroopan kieliä vakuutus laskusta, mutta kuis sitte engelsmannin vak yhtiöt?
Kokemusta ei ole, mutta kun on kuunnellut ulkomaan kuljettajien juttuja ni siellä on vielä järjettömämpää touhua kuin meillä, se pittääkö se paikkaansa sitäkään en tiiä.

Mutta oishan se kiva tietää, kun eihän sitä ikinä tiiä mitä ens viikolla tullee etteen, vaikka iso hirvi. :D
Skype: pupetti8
Mersu on hyvä myyränpelättimenäkin.
diesel
Kippari
Viestit: 52
Liittynyt: 16 Tammi 2007 18:59
Paikkakunta: tyrvää

Re: 100km/h ja eturengas puhkesi

Viesti Kirjoittaja diesel »

pupetti kirjoitti:Juurikin näin. Meillä lukee otteessa asunto/erikois auto, ja tässä järjestyksessä.


Mulla on edelleen kirjastoauto/erikoisauto en ole jaksanut muuttaa nimikettä.
(onhan siellä huoltokirja ja käyttöohjekirja jos joku kysyy missä kirjat on)

Miksi se kannattaisi sitten muuttaa ja saako siitä mitenkään pois tuota erikoisauto sanaa.

Kertokaa viisaammat :shock:
Avatar
Jone
Kansleri
Viestit: 1074
Liittynyt: 03 Helmi 2005 14:10
Truck: Fiat Ducato 2.8 JTD
Location: Pohjois-Karjala

Re: 100km/h ja eturengas puhkesi

Viesti Kirjoittaja Jone »

Erikoisauto on wanha nimike näille isoille "sekasotkuille". Itse pitäisin tuon nimikkeen joka sallii vapaamaan rakentelun kuin nykyinen säädäntö. Erikoisautoja siis ei saa enää tehdä. Jo olemassa olevat saavat elää elämänsä loppuun noin.
Vastaa Viestiin