Monikin on matkannut Norjan puolelle, ja sinne olisi myös tarkoitus. Onko tullissa mitään ihmeellistä. Moottoripyörällä olen käynyt ja niillähän ei ole, ku ajaa yli mutta mites bussin laita?? Kaiki tieto bussin yliviemisestä olisi tervetullutta
Osloon olisi tarkoitus tammikuun lopulla, mennessä Haaparannalta yli, rantaa pitkin Gävleen ja siittä poikki Ruotsin Torsby E16 (SWE) ja Kongsvingerin kautta Osloon ja takaisin Ruotsin puolelle E18 pitkin Askimin kautta Karlstad - Tukholma.
Aina pelaa ku itte tekee, tai sitten ei :O Kori: Carrus star 502 Cargo vm.2001, alusta Volvo B10M-70B , Moottori DH10A 360, ZF-automaatti, Yamaha FJR1300 mopeti. Nyttemmin VanHool 1988, Volvo B10M, 3-akselinen 14,5 meetriä tilahirmua
En ole koskaan nähnyt ketään noissa Norjan rajakopeissa. Kerran yritin Ruotsin ja Norjan rajalla tullata yhtä muuttokuormaa. Kiertelin konttorirakennusta ympäri ja toimiston perukoilta löysin tullivirkailjan. Sanoin haluavani tullata kuormani, mutta virkailija ei oikein ymmärtänyt tahtotilaani. Tavaroiden omistaja halusi jonkun leiman omaan "rahtikirjaansa" - lopulta leima löytyi ja virkailija totesi: "Hyvä, että tulitte nyt virka-aika loppuu 10min päästä" Virkailijan oma auto oli parkissa tutkimushallissa - kertoo omaa kieltään aseman normipäivän hektisyydestä...
Norja ja Suomi kuuluvat Schengenin-sopimusalueeseen joten liikkuvuus on vapaata.
En mä näistä mitään tiedä, mutta kantapääni on kasvattanut laajahkon mutun
2004 olen mennyt omallani Osloon ja takaisin, pääteillä ei mitään rajoitusta ylittää raja eikä rajalla tarvitse pysähtyä ellei satuta käskemään paitsi tietysti jon on jotain tullattavaa sillon täytyy pysähtyä.
Jos olet D autolla liikenteessä älä ota ruotsissa tai Norjassa uusia matkustajia tai ainakaan vastaa kysyessä että otat maasta matkustajia. Siihen tarvitaan paikallinen liikennelupa.
KajNyy1 kirjoitti:2004 olen mennyt omallani Osloon ja takaisin, pääteillä ei mitään rajoitusta ylittää raja eikä rajalla tarvitse pysähtyä ellei satuta käskemään paitsi tietysti jon on jotain tullattavaa sillon täytyy pysähtyä.
Jos olet D autolla liikenteessä älä ota ruotsissa tai Norjassa uusia matkustajia tai ainakaan vastaa kysyessä että otat maasta matkustajia. Siihen tarvitaan paikallinen liikennelupa.
Tuo on hyvä tietää, vaikkei uusia kyytiläisiä olekkaan tulossa. Musiikkihommia ja lähinna nuo Back-line/valojutut kiinnostaa, ovatko niistä kiinnostuneita
Aina pelaa ku itte tekee, tai sitten ei :O Kori: Carrus star 502 Cargo vm.2001, alusta Volvo B10M-70B , Moottori DH10A 360, ZF-automaatti, Yamaha FJR1300 mopeti. Nyttemmin VanHool 1988, Volvo B10M, 3-akselinen 14,5 meetriä tilahirmua
Musikki vehkeet omaan käyttöön tai että ovat auton varusteita ja ei tarkoitettu Ruotsissa/Norjassa myyntiin pitäisi olla OK! tähän pätee kuitenkin se sääntö että jos autossa arvokasta varustusta niin silloin kannattaa tehdä niistä (ostokuitti mielellään) lista ja pyytää tullin leima että viety maasta Suomi --> ja Ruotsi --> Norja jotta saa tuoda ilman veroja takaisin Suomeen. Kyseeseen toimeen ei ole mitään lomaketta olemassa.
Helpommalla pääset jos laitteet on kiinteästi asennettu autoon ja vain "lainaat" sitä autoa lomareissuun.
Vertaa miten aikanaan poti kaikki yli 50 mummon markkaa maksavst esineet kirjata rajalla että sai tullitta tuoda Suomeen ,,, Ruotsiin
Laiteluettelo - ja siihen voi yrittää tuota leimaa metsästää. Tuota tuo tuttuni halusi niille muuttokamoille. Meinasi, ettei saa sohvanraatoaan takaisin Suomeen, kun pesti Oslossa loppuu...
Arvokkaampien kamojen kohdalla tuo takapaksin avaaminen ja listan leimaaminen on varmaan ihan aiheellista. Norjahan on varsinainen veroparatiisi ja tunnettu huokean hintaisista soittokamoista, heh, heh.
En mä näistä mitään tiedä, mutta kantapääni on kasvattanut laajahkon mutun
Venäjälle tässä taannoin sama homma. Kamalista hintoineen (ei niitä joka piuhaa tarvi laittaa, isoimmat vaa) ja siihen listaan pyysin suomen tullista leimoja monta erilaista. Venäjän tullissa piti kalleimmat kamat (en muista mikä se € raja oli), lähinnä KV2:set tullata. Ottivat yhestä subbarista kuvat ja kattoivat et sarjanrot oli samat ku paperissa. Takas tullessa kattoivat vain luukuista nopeesti sisään et oliko ruuma vielä täys.
Norjan tullin kohalla yleensä lisää kaasua.
Ei niitä kiinnosta siellä mikään, jos ees ovat paikalla.
Pohjois Norjaan ajavat rekat tarvivat jääketjut myös kesällä, siis pakollinen varuste (pitää kai vielä paikkansa). Ei kai koske linja-autoja tai matkailuautoja. Kerran toukokuussa oli tien lumipenkka noin 2,5 metriä korkea (reitti Tukholma-Åre-Trondheim). Itse tie oli kuiva, mutta rouhittu kymmeniä kilometrejä lisäksi Norjan asfaltissa on simpukankuoria, syö muuten rengasta.
Bussi on pop.
Volvo B10M Carrus star 502 -95 "Shakki"
joo ne ketjut täytyy olla talvikuukausina, ohjaaville ja vetäville akseleille täytyy löytyä ketjut. edes vegverketin sivuilta en ymmärtäny riittävästi, mikä on "talvikuukausi" norskeilla, villi veikkaus marras-huhtikuu. vielä muistelis ettei osloon saa mennä nastarenkailla.
Nonniin, tulipa viikon reissu käytyä. 4680 kilsaa Keminmaa - Oslo - Tukholma - Göteborg - Kööpenhamina - Keminmaa. Ja kamoille asianmukaiset ATA-Carnet vientiasiakirjat Norjaa varten mukana. Eivät vaivautuneet tullissa nousta penkistä ylös bussia kattomaan , kopilla leimasivat ja ottivat oman kappaleensa.
Tanskaan siltamaksua mennessä 158EUR, yli 9m Lorry, takasin tullessa 211EUR, yli 9m bussi. On sinä hintaa 21 kilometrille
Aina pelaa ku itte tekee, tai sitten ei :O Kori: Carrus star 502 Cargo vm.2001, alusta Volvo B10M-70B , Moottori DH10A 360, ZF-automaatti, Yamaha FJR1300 mopeti. Nyttemmin VanHool 1988, Volvo B10M, 3-akselinen 14,5 meetriä tilahirmua