Sivu 1/1

Seinien eristys

Lähetetty: 25 Elo 2016 18:49
Kirjoittaja MSAA
Mitä mieltä olette seinien lisäeristämisestä lisäämällä 20mm finnfoam suoraan vanhan verhoilun päälle Scanian Carrus 602:ssa vm 2006? Tuleekohan kastepiste juurikin tuonne verhoiluun? :(

Re: Seinien eristys

Lähetetty: 25 Elo 2016 19:14
Kirjoittaja Rosvolinna
Tulee, mutta onko sillä mitään väliä...Mikäli lämmittäminen on satunnaista etkä aio pitää peruslämpöä autossa talvella.

Linja-auton seinärakennetta on hieman hankala saada ulospäin harvenevaksi.

Tervetuloa eristämään :)

Re: Seinien eristys

Lähetetty: 25 Elo 2016 22:13
Kirjoittaja Lahti32
En jättäisi sitä pintalevyä vanerin alle homehtumaan. Levy pois niin näet kuinka vähän on carruksessa seinässä eristettä, 20mm harvaan ladottu styroksilevy pintapeltiä vasten eikä muuta.

Tämän styroksin päälle mahtuu 20mm styrofoam jonka päälle 30mm eristelevy. Alkaa tarkenee siinä kohti.

Re: Seinien eristys

Lähetetty: 29 Elo 2016 12:26
Kirjoittaja -KHS-
Lahti32 kirjoitti:En jättäisi sitä pintalevyä vanerin alle homehtumaan. Levy pois niin näet kuinka vähän on carruksessa seinässä eristettä, 20mm harvaan ladottu styroksilevy pintapeltiä vasten eikä muuta.
Juu, tämä pitää paikkansa. Itse kun seinän avasin, niin en tiennyt itkeäkö vai nauraa. Ei ne oikeasti ole edes siellä kiinni mitenkään. Ilma pääsee levyn ohitse oikealta ja vasemmalta.

Re: Seinien eristys

Lähetetty: 29 Elo 2016 13:47
Kirjoittaja MSAA
Kiitos vinkeistä! Mitenhän toimisi ruiskutettu uretaani? Ei ainakaan jäisi kylmäsiltoja. Olisiko se viisainta laittaa suoraan peltiin vai styroksin päälle? Parempi kysyä viisaammilta, kuin lähtä suoraan kantapään kautta kokeileen... :D

Re: Seinien eristys

Lähetetty: 29 Elo 2016 14:27
Kirjoittaja Rosvolinna
Suoraan pohjamaalattuun peltiin. Muuten jää kondenssille muhimispaikkoja.

Muotoonleikatut foam-levyt voi liimata pyssyvaahdolla 100% peitolla - ajaa saman asian kuin 2k-ruiskutus. Onhan tuo ruiskutus nopeampi, mutta useasti hinnankiroissa.