Sivu 1/1
Mitä kulkurin takaosaan?
Lähetetty: 20 Maalis 2008 20:56
Kirjoittaja samppa87
Uskaltaisin väittää että kulkurin takaosa on täydellisin paikka rakentaa milloin mitäkin (tämä siis täysin ilman rakentelu kokemusta), mutta mitä sinne laittaisi?
Tietysti tämäkin on tapauskohtaista. Riippuu mihin käyttöön auto tulee, minkälainen aihio on käytössä, minkälaiselle porukalle jne.
Joku asentaa kiertävän sohvan, toinen rakentaa täydellisen "koti"teatterin, kolmas pistää saunan tai ehkä poreammeen. Joku saattaa laittaa itselleen ja vaimolleen Ison parisängyn (asenteella nukkukoot muut missä mahtuu). Olen jopa kuullut jostakin että joku olisi asentanut sinne jonkinlaisen studion (tosin hänellä taisi olla kaksi peräpäätä käytettävissä

).

Kysymys kuuluukin: Mikä sopii sinne parhaiten?
(taitaa käydä niin että jokainen pitää omaa ratkaisua parhaana, mutta tämähän on vapaa maa

)
Re: Mitä kulkurin takaosaan?
Lähetetty: 20 Maalis 2008 21:21
Kirjoittaja Jone
olen kuullut "huhua" tästä studiosta mutta muistikuvan mukaan se on yläkerrassa keskellä akselien välissä

Jos taka-akselin jälkeen asentelee jotain niin tulee muistaa että se jomputtaa aikalailla kaikkea mitä sinne sitten asentaakin. ELi jos joku meinaa nukkua ajon aikana siellä niin melkoista pomppimista on se. Ilmajousilla tietty vähempää ja jos on vielä teli niin sitten meno on tasaisempaa.
Re: Mitä kulkurin takaosaan?
Lähetetty: 20 Maalis 2008 21:33
Kirjoittaja samppa87
Saatat olla oikeassa tuon huhun kanssa

Ei vain vielä ole tunnuksia galleriaan

niin piti päätellä tämä foorumilta saamani tiedon perusteella. Ajattelinkin lähinnä sisustuksellisesti. Peräosahan on yleensä ainoa osa minkä läpi ei kuljeta, koska ... sen jälkeen ei ole mitään. Ja aika vaarallista on mennä nukkumaan samaan aikaan kun pitäisi ajaa

Re: Mitä kulkurin takaosaan?
Lähetetty: 20 Maalis 2008 21:55
Kirjoittaja Jone
Laitanpa hetkeksi kuvan tähän niin selviää miten homma on. Eli ylätuulilasi tuolla edessä missä pilkottaa sohva. Vaikkakin painopiste on jo melko ok niin pitää vielä vahvistaa lujaa noita kiinnikkeitä koska laitteisiin kohdistuu suuri voima kun bussi heiluu sivusuunnassa korkeutensa takia melkoisesti. Se ois nyt kevään hommaa.
Kuva kaunistaa melkoisesti mutta tuohon tapaan:

Re: Mitä kulkurin takaosaan?
Lähetetty: 20 Maalis 2008 22:08
Kirjoittaja samppa87
vaikuttavaa. Tuohan näyttää melkein jo samalta kuin euroviisujen aikaan tuli telkkarista juttu YLEn lähetysautosta, johon saatiin "LasVegas"-mode päälle nappia painamalla

Vaikutti akustointikin asialliselta.
Mutta tuossahan tulee tuo kahden kerroksen etu, eli kaksikerroksisen tapauksessa voidaankin kysyä että mitä saisi parhaiten rakennettua yläkertaan

Re: Mitä kulkurin takaosaan?
Lähetetty: 20 Maalis 2008 22:18
Kirjoittaja Jone
Paljonhan siinä on pohtimista ja itse kelasin niin että ylös istuma/makuuhommelit koska sisäkorkeus on 165cm. Alas sitten keittiö ja muut jotka vaatii ruoto suorana seisomista kun korkeus on 182. Hissukseen kun suunnittelee ja pähkäilee niin joka neliölle löytyy varmasti se järkevin käyttö. Tän härvelin valmistumiseen menee vielä ainakin "vuosi" Aikalisä ja uusia kujeita, mutta kesällä jo reissutaankin jos kytkimelle löytyy korjaaja tästä maasta.
Re: Mitä kulkurin takaosaan?
Lähetetty: 20 Maalis 2008 22:45
Kirjoittaja Kelja
Täytyy sanoa et jone-51k:lla on visiota, mutta mikä toi vene on??
Itse olen peräpäätätässäpähkäillyt kuukauden, vaihtoehtoina on ollut autotalli, verstas, sauna, sohvat, mutta nyt sinne tulee iso keittiö jossa ns. klaffi baari pöytä jossa 4-5 henkeä voi aamiaista syödä, tämän päällä on parivuode, vanha autoramppi aukeaa terassiksi, tästä keittiöstä pääsee siis suoraan ulos ja melkein maan tasalla kun on keskimoottori ja jää keittiön verran muuta tilaa keski autoon.
Re: Mitä kulkurin takaosaan?
Lähetetty: 20 Maalis 2008 22:54
Kirjoittaja Jone
Jonkun vene sattui vaan kuvaan kun nappasin kuvan satamassa jossa tykkään kesäisin puuhailla. Pelejä, auton laittoa, grillausta, olutta ja aurinkoa...uuh ois jo KESÄ!

Re: Mitä kulkurin takaosaan?
Lähetetty: 20 Maalis 2008 23:31
Kirjoittaja otto
jone-51k kirjoitti:Jonkun vene sattui vaan kuvaan kun nappasin kuvan satamassa jossa tykkään kesäisin puuhailla. Pelejä, auton laittoa, grillausta, olutta ja aurinkoa...uuh ois jo KESÄ!

no eikun kytkin kuntoon ja tapaamiseen kesällä

niin päästään tullaamaan toi neppari

Re: Mitä kulkurin takaosaan?
Lähetetty: 20 Maalis 2008 23:39
Kirjoittaja B9M
jone-51k kirjoitti::

Aika paljon on irtonaista tavaraa tuolit,urut. Onko ne kiinni ajon aikana vai onko nepparissa niin tasainen kyyti

ettei ole tarvetta muuta kuin työntaa nurkkaan

. Tv. Ari
Re: Mitä kulkurin takaosaan?
Lähetetty: 20 Maalis 2008 23:58
Kirjoittaja Jone
Joo urkulit ja muut on laiteltava sängyille jne. Tuolit riittää kun työntää pöytää vasten. Muille "irtotavaroille" on sotasuunnitelma jahka aika antaa periksi toteuttaa.
Ja kesän tapaamiseen tulen jos kytkin on silloin iskussa. 3 kertaa olen jos sinne yrittänyt päästä ja aina on joku asia sotkenut suunnitelmat. Katotaan nyt kuinka käy tänä vuonna. Kaljat on kyllä kylmässä ja sumpit kuumana jos vaan sinne jotenkin nyt ensin pääsis..
Re: Mitä kulkurin takaosaan?
Lähetetty: 21 Maalis 2008 00:06
Kirjoittaja otto
jone-51k kirjoitti:Joo urkulit ja muut on laiteltava sängyille jne. Tuolit riittää kun työntää pöytää vasten. Muille "irtotavaroille" on sotasuunnitelma jahka aika antaa periksi toteuttaa.
Ja kesän tapaamiseen tulen jos kytkin on silloin iskussa. 3 kertaa olen jos sinne yrittänyt päästä ja aina on joku asia sotkenut suunnitelmat. Katotaan nyt kuinka käy tänä vuonna. Kaljat on kyllä kylmässä ja sumpit kuumana jos vaan sinne jotenkin nyt ensin pääsis..
no koita järjestää olishan se mukava nähdä tommonen möhkökin

Re: Mitä kulkurin takaosaan?
Lähetetty: 21 Maalis 2008 01:31
Kirjoittaja pupetti
Hehe, iskipä sitten näin keskellä yötä nuo pirulliset ajatukset mieleen.
Kun tuo jone on jo, omien sanojensa mukaan, kolmesti yrittänyt saapua niihin kokouksiin eikä ole vieläkään varma tilanteestaan kesällä.
Niin ehdotankin sellaista että mennään kaikki "kynnelle kykenevät" kesän ensimmäiseen kokoukseen tuonne jonen nurkille, eli samalle pihamaalle. On sillä kuitenkin tilaa siellä, vaikka en asiasta mitään tiedäkkään, kun en varmaankaan ole jonella käynyt, mutta paikkakunnalla kylläkin, kun ajot on sinne vieneet.
Mutta kai siitäkin asiasta täytyy kysyä jonen mielipidettä? (kuuluuko se ottaa huomioon?)
No leikki leikkinä, enkä ole niinkään varma meidän tulemisesta ekaan kokoukseen, jos kelit ovat tällaisia, tai sehän on vain siitä kiinni että kussa ne on?
Kuitenkin omalta osalta näyttää hommat venähtävän kelien ja muutaman muun haitan vuoksi.
Enkä muuten kerro niitä ennekuin joskus jälkikäteen, jos silloinkaan.
Ja muuten hyvää ja iloista pääsiäistä kaikille.
T: pupetti& nukkuvat vintiöt
Re: Mitä kulkurin takaosaan?
Lähetetty: 21 Maalis 2008 02:02
Kirjoittaja Jone
Kun saa kytkimen pelaamaan niin sitten on sama vaikka missä on tapaaminen niin kyllä ajo maistuu. Ongelma on kun ei kukaan oikein osaa sanoa mitä se tulee maksamaan. Paikallinen merkkiliike halusi 5500€ Mie melkein sanoin sille että haist... mie haluun uuden kytkinlevyn enkä uutta autoa. Kuopio ja Lappeenranta lie seuraavat vaihtoehdot minne viedä se.
Re: Mitä kulkurin takaosaan?
Lähetetty: 21 Maalis 2008 08:41
Kirjoittaja KajNyy1
Meillä kulkurin takaosassa on tällä hetkellä rantakirppu, mutta tillaa on käytetty billpaikkana kuljetetaan hevosia una muuta.
Jonelle infoksi vuonna 2005 kytkin loppui minulta ja Rasko Vantaa tarjoutui korjaamaan sen 3500€. Olin silloin tulossa Espanjasta kohti Suomea ja poikkesin Puolaan koska sain tarjouksen sieltä 1260€ työ kesti 10 päivää johtuen siitä että hakivat ensin väärät osat 250 km päästä. Puolan hintataso on enemmän kuin tuplaantunut sen jälkeen.